Dějiny rakouské provincie redemptoristů : se zaměřením na domy v oblastech českých Němců / Kristina Kaiserová, Marie Macková

By: Kaiserová, Kristina, 1956- [Autor]Contributor(s): Macková, Marie, 1958- [Autor]Material type: TextTextLanguage: čeština Summary language: English Publisher: Červený Kostelec : Ústí nad Labem : Pavel Mervart ; Filozofická fakulta Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, 2019Description: 233 stran : ilustrace (některé barevné), portréty, faksimile ; 21 cmContent type: text Media type: bez média Carrier type: svazekISBN: 9788074653742; 9788075611840Subject(s): Redemptoristé | 19.-20. století | řeholní kongregace | církevní dějiny | křesťanství a společnost | ČeskoGenre/Form: monografie Summary: Kongregace Nejsvětějšího vykupitele, redemptoristé, mají v našich zemích to štěstí, že jsou relativně mladou řeholí, v zaalpském prostoru se etablovali až v 19. století. Takže se nestali jako jezuité symbolem „temných časů“ protireformace. V 19. století s nimi sice úspěšně soutěžili v prvenství negativních obrazů ultramontanismu, pro liberály vrcholu katolického tmářství, nicméně historická paměť společnosti byla v jejich případě milosrdná, dnes jsou skoro zapomenuti. Zmíněni bývají tak maximálně v kontextu dějin jednoho z největších poutních míst naší země, Svaté Hory u Příbrami. Ale právě proto, že v 19. století byla jejich role v katolickém prostředí výrazná a také velmi specifická, zároveň však pro prostředí českých zemí minimálně zpracovaná, mohla by tato knížka přispět k jejich bližšímu poznání.
Tags from this library: No tags from this library for this title.
Star ratings
    Average rating: 0.0 (0 votes)
Holdings
Item type Current library Collection Call number Status Date due Barcode
Knihy Knihy Oddělení pro dospělé

Oddělení pro dospělé
Telefon: 412 371 854
E-mail: info@mkvdf.cz

1-Naučná literatura
naučná pro dospělé 23 (Browse shelf(Opens below)) Available 421350175729

Obsahuje bibliografii, bibliografické odkazy a rejstřík

Kongregace Nejsvětějšího vykupitele, redemptoristé, mají v našich zemích to štěstí, že jsou relativně mladou řeholí, v zaalpském prostoru se etablovali až v 19. století. Takže se nestali jako jezuité symbolem „temných časů“ protireformace. V 19. století s nimi sice úspěšně soutěžili v prvenství negativních obrazů ultramontanismu, pro liberály vrcholu katolického tmářství, nicméně historická paměť společnosti byla v jejich případě milosrdná, dnes jsou skoro zapomenuti. Zmíněni bývají tak maximálně v kontextu dějin jednoho z největších poutních míst naší země, Svaté Hory u Příbrami. Ale právě proto, že v 19. století byla jejich role v katolickém prostředí výrazná a také velmi specifická, zároveň však pro prostředí českých zemí minimálně zpracovaná, mohla by tato knížka přispět k jejich bližšímu poznání.

Anglické resumé

There are no comments on this title.

to post a comment.

Powered by Koha